Práve vyšlo v Mesiac Records – Alexandra Šimegová: Ahoj život to som ja

Symbolicky na Deň boja za slobodu vychádza v nezávislom hudobnom vydavateľstve Mesiac Records slobodný debutový počin talentovanej speváčky a klaviristky z Banskej Bystrice…
Novinka je plná autentickej energie a autorských výpovedí, ktoré majú potenciál dotýkať sa duší poslucháčov.

Kde sa zrazu vzala dospelá žena, zdatná inštrumentalistka a speváčka, komplexná skladateľka hudby a autorka textov? Vynáraš sa na hudobnej scéne ako kométa, bez zmapovanej hudobnej minulosti. Povedz nám niečo viac o svojej ceste.

Môj život je moje umelecké dielo, som neustále fascinovaná a inšpirovaná. Tvorila som hudobne, pohybovo aj slovom od mala. Vždy som veľa cítila, ale naučila som sa to potlačiť, aby som nebola vystavená zraniteľnosti. Kým som pochopila, že práve piesne, ktoré skladám asi od 14-tich rokov, majú pre niekoho iného hodnotu, potrebovala som najprv prejsť skúsenosťou. Potrebovala som nájsť odvahu ukázať svetu, v ktorom je oceňovaný názor a pevný postoj, ako veľmi cítim a prežívam medzi riadkami, potrebovala som s pokorou poďakovať životu a rodičom za dar hudobne tvoriť, potrebovala som naozaj z hĺbky uveriť, že má zmysel prinášať svetu môj príspevok, že je to podmienka môjho naplnenia. Potrebovala som vnútri seba zažiť bezpečie, z ktorého je možné ukázať svoju tvár.

Tvoja hudba je o pocitoch a intímnych autorských výpovediach. Kam sama seba zaraďuješ štýlovo, čo ťa inšpiruje pri tvorbe?

Som jedným kolieskom živého organizmu s názvom ľudstvo, cítim sa prepojená so všetkým, aj tým čo pre bežné oko nie je viditeľné, to čo môžeme iba tušiť a cítiť. Inšpiruje ma všetko. Mám pocit, akoby som do piesne lievikom prelievala veľké spektrum diania široko okolo seba. Prechádza to mnou ako cez filter a pieseň to harmonizuje a je vlastne takým difuzérom. Napríklad, k bolesti  sa staviame chrbtom, nevieme s ňou žiť, alebo sa snažíme byť pozitívni a silní. Ja o nej spievam ako o súčasti, bez tragiky, pretože život vie nádherne bolieť, keď si dovolím neopúšťať dôveru.  Vtedy tma vyviera do krásneho rána a vznikne niečo nádherne celé, tak že nás pieseň vezme do veľkého pevného náručia takých, akí sme. Nie sú pre všetkých, ale verím že bude veľa tých, ktorých piesne pohladia ako radostné svitanie v duši, ako nový začiatok krásneho dňa s poďakovaním za včerajšok.

V akom horizonte vznikali jednotlivé piesne albumu Ahoj život to som ja – a prečo vlastne práve tento názov?

Sú to piesne posledných dvoch rokov, dve sú ešte staršie. Sú to pre mňa ostrovčeky na ktorých som chvíľu pobudla, spracovala skúsenosť a nabrala silu plávať ďalej. Na jar 2020 sa už pred ich nahratím nedalo utiecť. Ohlasy ľudí boli veľmi silné a moja chuť naďalej milovať život a postaviť sa bola silnejšia ako tá naň zanevrieť a uspokojiť sa s prežívaním. Bolo to doslova, akoby som sa po prvom nahrávaní prvý krát nadýchla seba a pred očami mi zostala visieť veta Ahoj život to som ja, no trvalo mi to dosť dlho kým som to strávila a naozaj sa rozhodla ju použiť. 

Dve piesne sú na albume aj v angličtine, je to zámer osloviť medzinárodné publikum? Si a budeš “bilingválna” autorka, alebo je to skôr výnimka?

Pôvodne som písala viac anglicky, je mi to blízky jazyk a nie je v tom zámer. Samé sa to pýta. Skôr som sa potrebovala trochu naučiť písať slovensky, tam bol zámer, aby mi ľudia blízko mňa rozumeli. Myslím si, že piesne v angličtine vznikať budú a určite bude  super ak oslovím aj ľudí čo po slovensky nerozumejú.  

Nahrávka pôsobí veľmi autenticky. Kde si nahrávala? Čo bolo pre teba pri práci v štúdiu najväčšou výzvou?

Demo som nahrala s Tomášom Brichtom na Zaježovej. On bol jedným z tých, ktorí ma veľmi podporili. Bol fascinovaný autenticitou piesní, divokosťou a výrazovou škálou nálad v repertoári. Album je nahrávaný u Roberta Čunderlíka v Hornej Lehote. Je to majster s ušami na nitkách. Pôvodne to mali naozaj byť moje piesne, iba ja a klavír. Otvorila som sa ale spolupráci s Tomášom Brichtom, ktorý nahral violončelo a gitaru. Pozvala som k vokálom úžasné ženy speváčky, sestru Kristínu Šimegovú, Sofiu a Majku z kapely Bosonohé Brezy. Výzva prišla, keď som svoj hlas počula z nahrávky od Roberta a povedala som si, že ja predsa tak dobre naživo nespievam… Potom som sa ukľudnila, keď som počula naživo spievať obľúbeného speváka a videla som ten rozdiel. Ja prosto nemám školený ani megasilný hlas, skôr jemný a tomu na koncertoch len potrebujem prispôsobiť ozvučenie. 

Aké publikum tvoja tvorba najviac oslovuje? Plánuješ sa prezentovať formou živých vystúpení?

Piesne oslovujú ľudí, ktorí nehľadajú dokonalý spevácky prejav, alebo chytľavé melódie. Sú to ľudia, ktorých obohacuje úprimnosť, autentickosť a hĺbka. Sú to asi hlavne ľudia, ktorí sa cítia pri mojich piesňach natoľko v bezpečí, aby sa mohli pozrieť do seba. Ale to vekové spektrum registrujem ako vysoko neobmedzené a takisto sa nechávam prekvapiť na koho zapôsobia, aj keď by som si mohla myslieť niečo iné. Určite chcem naživo hrať. Na to sa teším veľmi. 

Keby si mala vybrať jednu z 13 piesní, ktoré sa nachádzajú na albume, ktorá ťa najviac vystihuje… Ktorá je ti najbližšia a prečo?

Počkaj idem pozrieť zoznam… No, naozaj všetky milujem a všetky ma veľmi vystihujú, striedavo v mojej premenlivosti. Ak predsa jednu, tak I LOVE YOU. Je v nej plná škála prežívania a odkaz ktorý ma vystihuje, rastiem z tej najhlbšej hviezdy. Prepojenie kvetu a koreňa v čiernej zemi, pieseň, ktorou oslavujem znovuobjavenú  lásku k životu. 

Album Ahoj život to som ja si môžete vypočuť alebo zakúpiť na všetkých streamingových platformách:
YOUTUBE
APPLE MUSIC
SPOTIFY

Kontakt pre médiá a rezervácie vystúpení: saska.simeg@gmail.com
Tvorba, predaj CD: FB Ateliér Alexandra 
YOUTUBE kanál

Foto: Soňa Sadloňová

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *